Tina BröllopsGuiden

POSTAT 2010-12-07 10:37:38

Skapa ditt bröllopsteam

Vare sig du tänker ta hjälp av samtliga nära och kära när det gäller bröllopet eller tänker göra allt själv så rekommenderar jag att hitta några nyckelpersoner som finns till hands under hela bröllopsplaneringen.

 

Många brudpar känner ofta att det famlar i blindo till en början, det är därför viktigt att prioritera rätt i starten. Det är ju inte lätt att tex. hitta den rätta floristen om man bara brukar ta en färdig bukett på väg till kassan i mataffären då och då.

 

Börja med att fundera på om ni kan tänka er att anlita en bröllopskoordinator, hon/han kan guida er genom hela bröllopsplaneringen. En bröllopskoordinator kan ni endast ha som ett bollblank eller låta hon/han ta hand om hela bröllopsarrangemanget.

 

Mitt råd är att anlita en professionell person, den personen kommer nämligen att vända ut och in på sig själv för att leverera ert drömbröllop.

 

Varför skall man anlita en bröllopskoordinator?

Anledningarna varierar från brudpar till brudpar, några av anledningarna kan vara;

 

    Brudparet har bestämt sig för att gifta sig med kort varsel.

    Brudparet vill inte ha någon stress inför en av de viktigaste dagarna i sina liv.

    Brudparet vill ha en trygg och avslappnad bröllopsplanering.

    Brudparet vill ha ett brett sortiment av samarbetspartners som har håller en hög standard.

    Brudparet vill bli extra ompysslade

 

Oavsett var ni har för anledning så har hon/han har stor erfarenhet av att planera och koordinera både mindre och större arrangemang.

 

Samtliga brudpar vill att allt ska klaffa på deras stora dag och ni får bara en chans.

 

Vad gör en bröllopskoordinator?

En bröllopskoordinators arbete är att se till att er bröllopsplanering och er bröllopsdag blir precis som ni hade tänkt er och vill ha det.

 

En bröllopskoordinators arbetsuppgifter kan vara;

 

    Rätar ut alla era frågetecken som ni har inför ert bröllop.

    Ser till att Era önskningar blir till verklighet.

    Kommer med förslag, tips och råd.

    Håller i allt det praktiska, från att ta fram inbjudningar till att boka smekmånaden.

    Ger bröllopsparet en bekymmerfri bröllopsdag.

 

Ingen bröllopskoordinator arbetar likt den andre, det finns lika många sätt som bröllopskoordinatorer.

 

Det är viktigt att ni som brudpar känner er trygg och bekväm med er koordinator, se till att inte förhasta er i ert beslut. Ta god tid på er att välja den som ska hålla i alla trådarna på er stora dag.

 

Vad kostar det att anlita en bröllopskoordinator?

Alla bröllop är olika så också priset. Ni kanske är ute efter endast en knuff i starten eller så vill ni ha ett totalarrangemang.

 

Bestämmer ni er för att inte anlita en bröllopskoordinator tänk då igenom vad ni har för personer i er bekantskapskrets som kan tänka sig att hjälpa er under HELA bröllopsplaneringen.

 

Framför allt skulle jag säga att bruden behöver ha någon närstående under hela tiden som hon kan bolla alla sina idéer med och som följer med för att titta på brudklänningar, ringar, skor, blommor mm. Ett smart val kan vara att denna person är samma som brudtärnan om ni väljer att ha en sådan.

 

Brudgummen behöver naturligtvis också någon att luta sig mot och samma sak gäller där att ett smart val kan vara att välja samma person som skall vara marskalk om man som sagt skall ha en sådan .

 

Väljer ni både att avstå från tärna och marskalk välj då era bästa vänner.

 

Två till viktiga personer i er närhet är er mamma/svärmor, ofta vill dessa två kvinnor vara delaktiga i bröllopet. Det är därför viktigt att ge dem båda en varsin viktig uppgift, en uppgift som inte går att tävla i.

 

Kom ihåg att bröllopsdagen är er dag och det är ni som bestämmer över den dagen, naturligtvis kan ni lyssna på personer i er omgivning men det är ni som brudpar som tar de avgörande beslutet. Det är ni som vet vilka nyckelpersoner som passar bäst för att hjälpa er med bröllopet så lyssna till era hjärtan så kommer att lösa sig på bästa sätt.

 

Lycka till med att utse ert dream team!




(0) Kommentarer/kommentera Permalänk     Rapportera
POSTAT 2010-11-24 14:17:32

Datum och plats/lokal

Datum

Ert bröllopsdatum kommer att följa er resten av era liv som en härlig påminnelse av er förening.

 

Det kan vara lite svårt att bestämma vilken dag bröllopet skall äga rum eftersom många olika delar skall sammankopplas på en och samma dag. Det går ju inte boka t.ex. lokal, kyrka, präst mm. innan man vet när den stora dagen skall äga rum. Budgeten kan också påverkas beroende på när bröllopet äger rum.

 

I en del kulturer har vissa datum en speciell betydelse och några brudpar har även tagit hjälp av astrologer för att datumet skall bli så rätt som möjligt.

 

Glöm inte bort vad du och din blivande hade för ursprungsdröm när det gäller ert bröllop. Nu är det den perfekta tidpunkten att återgå till er ursprungsvision om hur ni vill ha bröllopet. Fundera på vad som är det viktigaste för er på bröllopsdagen.

 

Många brudpar anser att platsen är det absolut viktigaste men för vissa kan det vara prästen som har följt bruden/brudgummen sedan födseln. För andra par är maten det viktigaste, huvudsaken är att det som är prio 1 bokas omgående så att ingen annan har hunnit före. Vad ni än kommer fram till vad som är viktigast för er är det viktigt att ni stämmer av att era önskemål stämmer med verkligheten, går det t.ex. att få tag på liljekonvaljer i mitten på december?

 

Ha i åtanken att vissa månader/högtider kan vara väldigt populärt, dessutom kan vissa högtider som t.ex. midsommarafton försvåra bokning av frisör, catering och blommor då det kan vara stängt. Väljer man en månad under lågsäsong brukar det inte vara några som helst problem att boka det man önskar, dessutom kan mycket vara billigare då.

 

Väljer man att gifta sig på t.ex. påskafton, midsommarafton, julafton eller nyårsafton skall man vara beredd på att gästerna kan ha andra planer som de inte gärna ändrar på pga. traditioner.

 

Om ni funderar på att gifta er utomlands, hitta en årskalender för just det land ni vill gifta er i. Ta reda på deras högtidsdagar, väderförhållanden, om de har några speciella regler när det gäller religionen.

 

När datumet är bestämt blir bröllopet mer verkligt, nu skall vigseln inte bara ske utan nu sker det den 19 juli.

 

Plats

Tänk igenom de bröllop som ni har varit på, vad tyckte ni om omgivningarna och uppläggen. Ett temabröllop kan ha en helt annorlunda känsla i jämförelse mot ett strandbröllop. Många platser eller lokaler kan göras om med hjälp av rätt rekvisita. En lada kan göras om till en balsal eller en bygdegård kan göras om till något tema som t.ex. inomhusträdgård. Det är självklart mer ekonomiskt att använda lokalen som den är istället för att göra om den.

 

Det är mycket att tänka på när man väljer plats eller lokal som t.ex. antal gäster, hyra, mat, läge mm.

Ibland kan det bli ett långt mellanrum mellan vigsel och middag/fest, det är då viktigt att tänka på underhållning för gästerna.

 

Både vigsel och middag/fest kan dock hållas i samma lokal.

 

Har man långväga gäster är det bra att föreslå olika övernattningsmöjligheter i varierande prisklasser. Boendet bör ligga i närheten av där bröllopet äger rum.



(1) Kommentarer/kommentera Permalänk     Rapportera
POSTAT 2010-11-19 14:07:23

Fördelning av budgeten

Här är en riktlinje hur fördelningen på er budget kan se ut, originalet kommer från USA.

 

Jag har dock försvenskat den något.

 

 

48% Bröllopsmiddagen/festen (mat, dryck mm)

13% Fotograf (stillbild och video)

8% Ringar

6% Blommor

6% Klänning

4% Bröllopsmiddagens/festens musik

4% Brudgummens klädsel

2% Hår & makeup

2% Trycksaker

2% Vigselmusik

2% Bröllopstårta

2% Transporter

1% Gåvor/presenter



(0) Kommentarer/kommentera Permalänk     Rapportera
POSTAT 2010-11-19 14:02:55

Ang. Budgeten

Innan ni hinner för långt in i planeringen är det bra att sätta sig ned med sin blivande och diskutera hur mycket pengar ni är beredda att lägga på ert bröllop. Det kan annars bli stora slitningar mellan er pga. att ni kanske vill lägga olika mycket pengar på bröllopet.

 

Ni kommer först och främst behöva ett bra system för att hålla reda på alla era kostnader och ett bra verktyg för det finns här på BröllopsGuidens sida.

 

När ni har satt en budget är det viktigt att ni håller er till den, självklart kommer det att komma oförutsedda utgifter men det skall max överstiga budgeten med 10 procent. Absolut inte en krona mer.

 

Det finns nog lika många olika lösningar på det ekonomiska när det gäller bröllopet som det finns bröllopsbudgetar. Många brudpar står själva för alla kostnader men det finns också varianter som att bara brudens föräldrar betalar bröllopet, brudgummens föräldrar står för allt eller brudparet och bådas föräldrar delar på samtliga kostnader eller att man får bidrag lite här och därifrån t.ex. mormor och farmor, mostrar mm.

 

Om ni får bidrag av era nära och kära till bröllopets kostnader är det viktigt att de får känna sig delaktig i bröllopsplaneringen men glöm aldrig att det är er stora dag och inte någon annans.

 

Är ni osäkra på om ni kommer att få någon hjälp t.ex. av era föräldrar så kan det vara en bra idé att bjuda in föräldrarna på en middag och diskutera igenom om de är intresserade och har möjlighet till att bidra till bröllopets kostnader. Detta underlättar även när ni skall sätta er budget. Ibland talar föräldrarna om på ett tidigt stadium att de vill bidra men inte bestämt med hur mycket pengar och ibland talar det om hur mycket pengar med en gång. 

 

Det finns också många föräldrar som inte har den ekonomiska möjligheten att ge något bidrag alls men de vill gärna hjälpa till att göra andra saker som t.ex. sy brudklänningen.

 

Var beredd på att ert drömbröllop kan överstiga er budget och det är då viktigt att prioritera det som känns viktigast istället för att fokusera på kostnaderna. För att få igenom det man verkligen vill så bör man vara absolut överrens på vad som verkligen gäller.

 

Tänk ut vad som är de två eller tre viktigaste punkterna när det gäller ert bröllop. Kom ihåg att allt inte kan vara lika viktigt, ni måste sätta något längs upp på listan. Hamnar ni i en diskussion eller i ett bråk ang. någon speciell post i budgeten  gå då tillbaka till prioriteringen och se om de tillhör de två eller tre översta sakerna på listan.

 

Delar ni på bröllopskostnaderna med t.ex. era föräldrar är det bra att dela upp kostnaderna på ett ganska så tidigt stadium. Oftast känner sig samtliga parter som deltar mycket drygare när det vet så mycket som möjligt om t.ex. budgeten.

 

Behöver ni ta ett lån på banken för att kunna genomföra ert bröllop, ta då inte ett större lån än vad ni klarar av att betala tillbaka på ett år. Det är inte roligt att sätta sig i skulder för ett bröllop, det är då bättre att vänta med giftermålet något år. Älskar man vandra tillräckligt mycket så kan bröllopet vänta, tänk vad skönt att slippa det eventuella lånet!

 

Öppna ett speciellt bröllopskonto, det är då mycket enklare att hålla reda på alla kostnader och var noga med att bokföra samtliga kostnader och då menar jag samtliga kostnader, även toalettpappret. 



(0) Kommentarer/kommentera Permalänk     Rapportera
POSTAT 2010-11-19 13:57:10

Förlovningsfest

Under de senaste åren har det blivit mer vanligt i Sverige att ordna en fest när man har förlovat sig. Naturligtvis är det inget måste att ha en förlovningsfest men många par tycker det är roligt och det är ett fantastiskt tillfälle att låta familj och vänner att träffas.

 

Förlovningsfesten kan ordnas på flera olika sätt, antingen gör ni det väldigt enkelt och bjuder på fika och talar om den trevliga nyheten eller så bjuder ni in till en grillfest med mat och dryck.

 

Vill ni göra det lite mer traditionellt a là USA så bjuder brudens föräldrar in till en trevlig middag med tillhörande dans och fest. Någon gång under middagen talar brudens far om att hans dotter har förlovat sig och föreslår en skål för det blivande brudparet.

 

Det varierar lite när förlovningsfesten brukar gå av stapeln men om man tänker gifta sig inom ett år efter förlovningsdatumet är det bra om festen äger rum senast sex månader innan bröllopet annars blir det för nära möhippan/svensexan och bröllopet. De inbjudna gästerna kan då uppleva att de blir mycket presenter som skall köpas till det blivande brudparet.

 

När det gäller presenter finns det inget krav på att man behöver ge någon gåva till paret. Det finns dock ett antal personer i parets omgivning som brukar vilja ge något ändå som t.ex. familjemedlemmar och nära vänner. Det blivande brudparet bör inte förvänta sig några presenter och presenterna bör inte öppnas på förlovningsfesten.

 

Om de blivande brudparet inte kommer från samma stad så kan man ordna flera fester om man känner för det. Det kan ju bli svårt för vissa inbjudna gäster kanske att komma på festen om de bor långt ifrån. Ett förslag är att en fest ordnas i brudens födelsestad, en i brudgummens födelsestad och kanske ytterligare en fest i den stad brudparet bor i.

 

Tänk noga igenom vilka ni vill bjuda på en eventuell förlovningsfest, de gäster som blir bjudna på förlovningsfesten är nästan ett måste att bjuda till bröllopet. Om det är svårt att veta vilka som skall bjudas till bröllopet är det säkrast att bjuda endast familj och väldigt nära vänner på förlovningsfesten.

 

När samtliga gäster har kommit eller senast omkring en timme efter utsatt tid kan det var bra att hälsa alla gäster välkomna. Antingen gör paret de själv eller så gör brudens far eller någon annan nära familj/vän det och utbringar en skål för det blivande brudparet.

Några dager efter festen eller senast omkring en vecka efter festen kan det vara en trevlig gest att antingen ringa personligen och tacka gästerna



(0) Kommentarer/kommentera Permalänk     Rapportera
annonser
MEDLEM & VERKTYG
Bli medlem gratis och använd alla verktyg

BRÖLLOPSHEMSIDOR
Skapa egen bröllopssida - 35 mallar

KÄNDISBRÖLLOP
Svenska och utländska kändisbröllop

ÅRETS BRÖLLOPSBILDER
12 bröllop varje år ända sen 1997
PLANERINGEN
Planeringskalender, budgetverktyg, fotochecklista m.m.

BLOGGAR
Starta en egen bröllopsblogg och läs alla andras

FORUM
Fråga, svara, skapa omröstningar och tipsa

GÄSTER
Klädkod, möhippa, svensexa, hålla tal m.m.
MODE & STYLING
Brudklänningar, brudfrisyrer, brudgumsmode m.m.

KÖP & SÄLJ
Fynda din brudklänning eller sälj grejer från bröllopet

VIGSELN
Kyrklig, borgerlig, ekologisk eller utomlands

BRÖLLOPSFESTEN
Hyra bord, stolar, tält, recept på bröllopstårta m.m.
BRÖLLOPSRESAN
Smekmånad, bröllopsresa, bokningstips

HITTA FÖRETAG
Hitta dina lokala bröllopsföretag och e-butiker
Annonsera i företagsregistret

TIDNINGEN
Annonsering
Köp fler utgåvor
BröllopsGuiden   Annonsering webb | Annonsering tidning | Om BröllopsGuiden | Facebook Gilla oss på Facebook | Spotify BG på Spotify | Android iPad/iPhone Tidningen i läsplatta | YouTube BG på YouTube
This site and its pages are © BröllopsGuiden 1997-2011   Org.nr 556603-1612  BröllopsGuiden Norden AB   Högbergsgatan 99   118 54 Stockholm   Hitta oss
Tel: +46 8 545 245 55   Fax: +46 8 442 39 70   E-mail: info@brollopsguiden.se