![]() Bild från Wilvorst.
Frack - så tar du på den |
Om en inbjudan säger högtidsdräkt eller frack är det frack som gäller, men även högtidsuniform eller finare folkdräkt kan bäras. Vid bröllop är det tradition att frack endast får bäras vid eftermiddagsbröllop, även om man numera inte håller så hårt på detta utan väljer efter egen smak. |
Frackens delar:
Påklädning av frack:
|
Tips!
Undvik överdriven parfymering och använd ej armbandsur. Häng upp fracken efter användning. Sitt inte på stenar eller stickiga brädor. Skydda slaget för bilbältet.
|
![]() |
Awesome
I find this so cool and awesome. Keep sharing!
More here
2023-02-08
Anmäl
|
![]() |
Skall INTE
Neo-pseud-konservativt trams - västen skall INTE synas.
Menade i förra inl: man kan hävda att den nu KAN synas, men förr var det alltid så att den INTE skulle synas. Det framgår tydligt i alla gamla källor.
Blir verkligen förbannad över dem som tror de kan säga hur det ”skall” vara.
Trams.
Nikolaus
2022-03-05
Anmäl
|
![]() |
Västen SKALL
I min familj, som haft frack så länge den funnits, alltid skräddarsydda. Jag har kläder kvar sedan 1700-talet i min familj. Utan diskussion skall absolut INTE synas. Fullständigt absurt att påstå något sådant. I min von Knigge från 1804 om ända hur man ej bör styra ut sig, och detta omnämns - i kapitlet hur man umgås med lägre personer och människor som tror att det vet hurusom man sig föra skall.
Det som påstår att västen skall synas kan hävda att det nu KAN vara så, men att det har varit så i mina elitistiska kretsar har helt enkelt den.
Nikolaus
2022-03-05
Anmäl
|
![]() |
FEL har FEL!
Jo, västen ska synas under rocken!
Peter Nordqvist
2020-08-27
Anmäl
|
![]() |
hjälp med frackvästen
Kan någon svara på hur man fäster västen i ryggen? Jag har två västframstycken med "knapphål" - ska man sätta ett resårband i ryggen i midjeläge eller? Har glömt bort detta då det säkert är 20 år sedan min man bar frack och nu ska min dotters pojkvän låna hela munderingen. Tacksam för all hjälp med detta.
elisabeth müller
2012-02-18
Anmäl
|
![]() |
FEL
En punkt är felaktig, västen skall inte synas under rockens framkant.
Frans Backe
2011-04-10
Anmäl
|