famlyth
Antal inlägg: 217
Loggade in: 29 jan 2013
Utloggad
En fråga? Är det så viktigt med vad man bjuder på till middagen? Jag har ändå varit på några bröllop och jag kan inte minnas vad vi har ätit. Det man minns är ju släken som gråter till talen, busen med brudparet och gästerna och festen mm. Maten... den har kanske inte så jätte stor betydelse ändå? bara den är god. Köttbulla och potatis är gott... *ler* Nej klart att vi vill servera något festligare. Förslag någon?
jojjo
Antal inlägg: 25
Loggade in: 08 okt 2007
Utloggad
Skrivet 22 feb 2007 11:09
Hej!
Vi kommer att ordna det mesta av maten själva för att hålla kostnaderna nere.
För oss blir det ett buffébord, kallskuret av olika sorter (tjälknul, kalkon, hemgjord rostbiff, gravad lax m.m.) till detta tänkte vi servera kokt potatis, samt pasta- och couscoussallader samt en underbar grekisk potatissallad som jag hittade recept på förra sommaren (mums). Tänkte också göra några olika pajer, köttfärspaj, bacon-broccolipaj, Quiche Lorraine samt åtminstone en paj som är helt vegetarisk (några av gästerna är vegetarianer).
Fördelen med detta upplägg är att det är enkelt att göra rätt mycket i förväg (vi har rätt många som hjälper till att ordna maten). Pajerna kommer vara klara att värma, så de som arbetar i köket skall inte behöva lägga för mycket tid på det. Vi kommer att hyra in serveringspersonal så att ingen i släkten behöver stå i köket eller springa benen av sig under festen, hellre detta än catrad mat i mina ögon.
Om det blir hälften så bra som jag drömmer om blir det perfekt ;)