Äntligen tillbaka i bröllopscybern!
Nu är jag äntligen tillbaka, som jag har längtat!!!!!!! Först var det magsjuka, sen till råga på allt så kraschade datorn ihop! Det där som "händer alla andra" hände mig! Elände! Ett år sedan jag körde en back-up så det är massvis som jag inte kommer åt nu, det ligger där det ligger på den gamla hårddisken i vänta på att någon i framtiden ska kunna ta fram det åt mig - vägrar att se det som förlorat! Så kära vänner - kör back-up OFTA!!!!!!
Datorlös har jag alltså varit nu ett tag och jag har längtat hit nåt alldeles förfärligt! Samtidigt har jag varit överlycklig för jag visste ju att hela min planeringslista ligger ju här i säkert förvar på Bröllopsguiden och den var ju inte med i kraschen!!! :-)
Kanske var det också nyttigt att vara datorlös ett tag - tid som annars lätt flugit i väg på bröllopssurfande kunde nu istället gå till att äntligen få klart inbjudningskorten. 55 st i vinrött med vit inlaga och guldsnöre är nu klara och postade idag! Nojjan över att nåt skulle ha blivit felskrivet har varit total och jag har dubbelkollat varje kort säkert 20 gånger! Haha, sanslöst!
Och - det mest underbara av allt - jag har hittat KLÄNNINGEN!!! Äntligen hände det! Jag åkte in till stan och provade först en och sedan en till - och den var det!!!!! Visserligen axelbandslös och med drapering i midjan, men den passade verkligen mig och är helt underbar med snörning i ryggen och allt. Skulle ju hyrt, sen skulle jag sy om syrrans och nu har jag KÖPT en klänning! 2 500.- kostade den, "bara" får jag väl säga för jag trodde det skulle vara mycket dyrare! Ja, jisses! Men såååå lycklig jag är! Jag fullkomligt älskar den och kommer alltid att spara den!!!!
I samma sväng hittade jag underbara tyger till lillstumpans tärnklänning (är man hela 7 år så är man tärna och inte näbb enligt henne!) och till sonens väst. Vinrött och guld och svärmor har gått med på att sy det hela! Butiken löste frack/jaquett-problemet! :-) Smoking kan man ha färgad väst/plastrong/näsduk till och det var samma pris som frack! Toppen, så då fick både jag och svärmor vår vilja fram! :-)
Skor har jag också fått tag på! :-) Ullen tipsade ju om dansskor.se *TACK lovley* och där hitttade jag ett par vita med snörning för 500.- De sitter som en handske och jag tror knappt det är sant att så mycket har löst sig så bra!
Nu återstår att få rätsida på vem som ska vara solist i kyrkan, serveringspersonal, tårtsmak och annat klurigt! Men klänningen finns iaf och det är en stor seger!!!!!! :-)
Hoppas ni alla har det bra, har saknat er massor och ser fram emot att sitta häroch läsa i kapp allt ni skrivit och se hur långt ni har kommit!
Stor kram från daisy!!!