BröllopsGuiden

Anna BröllopsGuiden

« Maj 2022 »
TI ON TO FR
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

POSTAT 2022-05-23 10:55:44

I Love Sigtuna

För några dagar sedan var jag på en pressvisning för Destination Sigtuna. Sigtuna är en fantastisk liten pitoresk småstad som har allt. Ett charmigt medeltida centrum med slingrande gator, havet, kyrkor, museer, slott, restauranger och hotell i världsklass och närheten till Arlanda! Det är många som gifter sig här och det är inte så konstigt. Vi började på Arlanda och VIP-service!

Entrén till Vip-service. Tänk att här i denna "bunker" passerar alltid medlemmarna i kungahuset, stadsministrar, rockstjärnor och alla andra prominenta personer när de anländer till eller flyger från Arlanda. Samt ett antal bröllopspar som använder sig av deras vigselpaket.

Sigtunastiftelsens romantiska innergård blev nästa stopp. Där fick vi också veta mer om de populära Pop-up vigslar som Atelier M & K arrangerar.

VD Sofia Af Geijerstam visar Sigtunastiftelsens utomhuskyrka där många par väljer att vigas.

Dags för gourmetlunch. För min del i vegansk tappning. Hotellchef Caroline Folkesson-Levin guidade runt på personliga och femstjärniga 1909 Sigtuna Stadshotell

Gänget för dagen. Jag fick sällskap av redaktionen på Allt om bröllop, Jacqueline Rova och Sara Gunnarsson, samt bl a Alexander Kercevic från Destination Sigtuna. Mariakyrkan i bakgrunden, den populäraste kyrkan för vigslar i Sigtuna.

I centrala Sigtuna har man placerat ut hjärtan som är perfekta att fotas framför!

Hotell Kristina Anna Kaufeld guidade runt. Det nyrenoverade hotellet har en elegant men avslappnad karaktär och man arrangerar gärna annorlunda temabröllop och partyn med en twist!

Vi åt slutligen en supertrevlig ostbricka på Hotell Kristina. Hotellet är KRAV-certifierat, vilket innebär att en stor del av det du äter och dricker är ekologiskt eller MSC-märkt.

POSTAT 2022-05-20 06:51:18

Vera Wang berättar allt

Brudklänningarnas drottning, Vera Wang, berättar här allt om hur allt startade och om hur det är för henne att jobba som designer i modeindustrin!

POSTAT 2022-05-13 19:20:12

Vårt lilla event!

Vi var några som träffades i mitt kök för att skåla när tidningen kommit ut. Här vill jag framföra ett stort tack till alla medarbetare och annonsörer i tidning och web - utan er ingen BröllopsGuiden!

På första bilden nedan är det jag själv till vänster därefter fotograf Johanna Ellen, modell Yoza Sium, fotograf Lanna Olsson.

POSTAT 2022-05-04 15:48:56

Ny tidning ute nu!

Är kär i min tidning! Gladare modell tror jag aldrig vi haft. Nya numret är all about miljövänligare, coolare  bröllop kan man säga. Köp här eller här

Bröllopsguiden

POSTAT 2022-05-01 16:19:19

Presenttips - en ny Upplevelse

Sponsrat inlägg. Igår på självaste Valborg, eller Sista April som man säger i mina hälsinska hemtrakter, överraskade jag min man sedan 34 år med en otroligt härlig och lyxig upplevelse på tehuset Chaikhana i Gamla Stan. Jag hade bokat Afternoon Tea för Två med ChampagneUpplevelse.com, och det visade sig vara en riktig lyckträff! Urcharmig miljö och smakupplevelsen med te, Champagne, bröd, scones, ostar och pateer med avslutande dessert är vi helt lyriska över. Min man är en riktig teälskare och grottade ner sig i de olika alternativen. Vi testade flera sorter, ett kinesisk och ett indiskt. Vi kan verkligen rekommendera Upplevelse.com för att boka en bröllopspresent till paret som har allt. Det var enkelt och ett smart sätt att skapa nya minnen!

Valborg afternnon tea

Chaikana Svartmangatan 23

Chaikana entré

French afternoon tea

Dessert

#chaikana #tehus #afternoontea #valborg #upplevelse.com